Як захиститися від поборів у школах та дитячих садках | Дарниця.org

Як захиститися від поборів у школах та дитячих садках

Положеннями Конституції України, Закону України «Про освіту» передбачено право громадян на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах та обов’язок держави (і її органів) забезпечити доступність та безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах тощо.

Тобто законодавчо в нашій державі встановлено, що освіта у школах та садках державної і комунальної власності безкоштовна. Вимагання коштів адміністрацією закладу, вчителями є незаконним та тягне кримінальну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

На рівні Головного управління освіти та науки КМДА встановлено заборону збирати кошти батьків в обов’язковому порядку із застосуванням погроз будь-якого характеру. Допускається збирати гроші виключно на бажання батьків. Нікого не можуть примушувати здавати кошти на утримання школи або дитсадка.

Якщо Вас все-таки шантажують і вимагають гроші, можна оперативно звернутись за телефоном до Київського відділу управління по боротьбі з економічною злочинністю: 222-68-12, 521-66-28, 521-66-29, 521-66-31. Саме вони розслідують такі порушення.

Також можна поскаржитись до міліції, прокуратури, необхідно подати заяву із зазначенням конкретних фактів та підписами батьків. На підставі такої заяви можуть порушити кримінальну справу. (Контактну інформацію про ці органи можна знайти на нашому сайті в розділі «Довідка»)

До органів галузі освіти:

Державної інспекції навчальних закладів МОН України

м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 27 а, тел.: 288-04-30

Головного управління освіти і науки КМДА

м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 3, тел.: 279-14-46, 279-33-32

Управління освіти Дарницької РДА

м. Київ, Харківське шосе, 168 к, тел.: 562-64-54

Кримінальним кодексом України передбачено кримінальне покарання за статтями «Одержання хабара» (ст. 368 ККУ), «Зловживання владою або службовим становищем» (ст. 364 ККУ), «Перевищення влади або службових повноважень» (ст. 365 ККУ).

Отже, керуючись вказаним законодавством ви маєте право відмовитись від внесення коштів на вимогу директора, вчителя чи іншого представника навчального закладу.

А якщо платити, то як проконтролювати належне цільове використання коштів на потреби школи або дитячого садка?

Якщо Ви не проти допомогти школі або садку, але є побоювання, що Ваші гроші витратять не за призначенням, то є можливість самостійно здійснювати контроль за зібраними коштами. Відповідно до законодавства батьки мають право (не зобов’язані) робити благодійні внески на потреби школи через спеціально створений шкільний благодійний фонд. Розпоряджатися такими грошима з фонду має право виключно батьківський комітет, а не директор чи інші представники школи. Порядок створення такого фонду визначений Законом України «Про благодійництво та благодійні організації»

http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=531%2F97-%E2%F0

Крім того, щоб можна було вимагати звіт про належне цільове використання коштів, краще їх перераховувати на розрахунковий рахунок школи, садка (ці заклади є юридичними особами, що, як правило, мають рахунки у банківських установах), вказавши цільове призначення, наприклад «Кошти на ремонт даху школи №...» тощо. Наявність документального підтвердження (квитанція і т. ін.) про внесення коштів на потреби школи, садка і дасть змогу в разі нецільового їх використання поскаржитися на незаконні дії представників закладів.

Comments

Додати коментар

Plain text

  • HTML tags не дозволені
  • Адреси веб-сторінок та поштових адрес перетворюються у посилання автоматично.
  • Рядки та абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Фото Капча
Enter the characters shown in the image.