Сьогодні - Міжнародний день рідної мови | Дарниця.org

Сьогодні - Міжнародний день рідної мови

За рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО з лютого 2000 року це свято відзначається у всьому світі. А передісторією його стали криваві події 1952 року на території сучасного Бангладеш (тоді - східної частини Пакистану). Тогочасна влада Пакистану проголосила єдиною державною мовою урду, рідну лише для 3% населення країни. Бенгальськомовний схід був, звісно, проти.

21 лютого 1952 року, під час демонстрації протесту в Дацці, поліція та військовики вбили кількох студентів-демонстрантів. Після проголошення у 1971 році незалежності Бангладеш у цей день там вшановують пам'ять мучеників.

Україна - країна парадоксів. На 21-му році Незалежності в нашій державі захисту, крім "малих" мов, "традиційно" потребує і державна. На зміну десятиліттям радянської "русифікації" прийшла глобалізація... Проте українська не здається. Доки мовою співають колискові і пишуть Вікіпедію (український розділ цього знакового міжнародного онлайн-проекту незабаром посяде почесне 13 місце у світі) - у неї є перспективи.

Російська ж, з її потужним "тилом" у вигляді Росії, не надто впевнено, проте продовжує утримувати статус міжнародної мови. На жаль, в Україні вона - традиційна "розмінна монета" у політничних ігрищах. Хитромудрі політики маніпулюють питанням "другої державної", намагаючись завоювати симпатії російськомовного виборця. Проте - уже традиційно - забувають про власні обіцянки після виборів.

Малюнок з Facebook

Українцям, а надто киянам, не треба пояснювати, що ніяких утисків російської в Україні немає. В ряді столичних шкіл - зокрема, розташованому на території Дарницького району ліцеї "Інтелект" (вул. Вірменська, 7) - діти з рідною російською мають можливість нею навчатися.

На жаль, у Дарницькому районному управлінні освіти Дарниця.org не вдалося отримати інформацію щодо проведення сьогодні якихось заходів по відзначенню свята. Проте чи потрібні вони самим учням? Адже вони і так трішки відстали від навчальної програми під час нещодавніх незапланованих "канікул", спричинених морозами. Тому для них зараз головне - "вчитись, вчитись і ще раз вчитись", як казав один широко відомий російський політик рубежа позаминулого і минулого сторіч...

Поки публікувалася ця стаття, український розділ Вікіпедії таки наздогнав каталонський і вийшов на 13-е місце в світі за числом статей. На 21-му році незалежності, 21 числа :) Однак перегони тривають — каталонці не здаються і наполегливо створюють все нові і нові статті - то виходячи наперед, то знову відстаючи. Українській Вікіпедії потрібні нові сили. На момент публікації цієї інформації відрив на нашу користь становить лише 14 статей.

Денис Діоніс

Comments

С чем себя и вас поздравляю. Не променивайте родной язык на государственный!

Козак:

Как раз язык и у коровы язык, а мова буває тільки у людей!

А у вас козачэ чай во рту не язычек болтается? Или вы только клацать клавиши в защиту своей мовы можете

Додати коментар

Plain text

  • HTML tags не дозволені
  • Адреси веб-сторінок та поштових адрес перетворюються у посилання автоматично.
  • Рядки та абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Фото Капча
Enter the characters shown in the image.