Порядок спадкування та оформлення спадку | Дарниця.org

Порядок спадкування та оформлення спадку

Спадкування  це перехід прав та обов'язків  (спадщини) від померлої особи (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування за заповітом

Спадкоємцями за заповітом можуть бути  будь-які фізичні особи або кілька осіб,  незалежно від наявності сімейних зв’язків з спадкодавцем. Заповідач може позбавити права на спадкування будь-яку особу з  числа спадкоємців за законом.

Не можуть бути  позбавлені права на спадкування особи, які мають право на обов'язкову частку у спадщині:  малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки,  вони  спадкують половину частки, спадкування за законом

Укладення та зміст  заповіту

Заповіт складається у письмовій формі, в якому  вказується  місце та час складення, заповіт підписується заповідачем або ін. особою (якщо заповідач не в змозі за станом здоров’я підписувати самостійно він може бути підписаний за його вказівкою іншою особою).

Заповіт має бути посвідчений нотаріусом. Нотаріус (інша посадова особа, яка посвідчує заповіт),  свідки, а також фізична особа, яка підписує заповіт замість заповідача, не мають права розголошувати зміст заповіту.

            Спадкодавець має право скласти заповіт щодо всього майна, що йому належить або щодо певної частини, та частина майна, яка не охоплена заповітом успадковується спадкоємцями за законом на умовах визначених нижче.

 Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов'язків, що є пропорційною до одержаних ними прав.

Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт, змінити діючий (заповіт складений пізніше, скасовує попередній ) або скасувати взагалі.

Заповідач має право покласти  на спадкоємців обов'язок надати іншій особі право користування успадкованим житловим будинком, квартирою або іншим рухомим, нерухомим.

Заповіт подружжя

Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності. У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.

Спадкування за законом

Спадкування за закономвиникає у разі:

-          відсутності заповіту;

-          визнання заповіту недійсним;

-          неприйняття /відмова  від прийняття  спадщини спадкоємцями за заповітом;

-          не охоплення заповітом усієї спадщини

Право на спадкування за законом одержують спадкоємці за законом у порядку наступної  черговості:

1.      Діти спадкодавця ( у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті),  той з подружжя, який його пережив, батьки.

2.      Рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

3.      Рідні дядько, тітка спадкодавця.

4.      Особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини.

5.      Інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї (неповнолітня/непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як 5 років одержувала від нього матеріальну допомогу).

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності (усунення від права на спадкування, неприйняття/відмови від спадщини) спадкоємців попередньої черги.

Черговість одержання спадщини може бути змінена двома шляхами договірним та судовим:

·         Договірний спосібполягає в укладенні договору про зміну черговості між спадкоємцями (договір має бути нотаріально посвідчений),  таким чином право на спадщину може бути надано спадкоємцю будь-якої черги, при цьому спадкоємець попередньої черги право на спадкування не втрачає.

·         Судовий спосібполягає у зміні черговості за позовом зацікавленого спадкоємця в судовому порядку, за наявності  наступних фактів: здійснення опіки над спадкодавцем  (надання нематеріальних послуг - спілкування, поради, поздоровлення зі святами); матеріальне забезпечення спадкодавця; надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві - прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири; тощо.

Розміри часток спадкоємців за законом є рівними, частки  спадкоємців можуть бути змінені шляхом укладення між ними договору, якщо це стосується нерухомого майна (земельна ділянка, будинок, квартира, тощо) договір підлягає нотаріальному посвідченню.

Оформлення права на спадщину

Для оформлення права на спадщину, спадкоємець повинен прийняти спадщину.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини ( 3 місяців з моменту неприйняття/відмови інших спадкоємців) він не заявив про відмову від неї.

Моментом  відкриття спадщини є день смерті спадкодавця або оголошення його померлим.

            Спадкоємець, який на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем та має право на  спадщину, повинен подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу . Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто (  Особа, з 14 р., має право подати заяву самостійно без згоди батьків, від імені особи, яка не досягла 14р. заяву подають батьки (усиновлювачі), опікун). Подана заява  про прийняття спадщини, може  бути відкликана  спадкоємцем.

Якщо спадкоємець протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини (3 місяців з моменту неприйняття/відмови інших спадкоємців),   не подав відповідну заяву, він вважається таким, що не прийняв її. За згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, має право одержати свідоцтво про право на спадщину, якщо спадкоємців кілька, то  свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині. Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі поданої в будь-який час, після прийняття спадщини, письмової заяви до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини .

Оформлення свідоцтво про право на спадщину не є обов’язковим, його відсутність не позбавляє права на спадщину, крім випадку, коли об’єктом спадкування є нерухоме майно. Спадкоємець, який успадкував нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса з письмовою заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Після чого спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах  державної реєстрації  нерухомого майна (БТІ), право власності на нерухоме майно виникає  у спадкоємця з моменту проведення державної реєстрації.

Бюро технічної інвентаризації м. Києва

Адреса: м. Київ, вул. Трьохсвятительська,4-в, телефон для довідок: 279-70-60

Прийом по всіх видах послуг здійснюється:

щоденно (крім суботи та неділі)з 9-00 до 17-00,

п'ятницяз 9-00 до 15-45.

Перелік документів, які подаються для реєстрації прав:

1.      Заява про державну реєстрацію прав, встановленої форми;

2.      Свідоцтво про право на спадщину, видане державним нотаріусом (нотаріально засвідчена копія).

3.      Платіжні документи, що підтверджує оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про держану реєстрацію прав. За видачу витягу справляється сума в розмірі - 72, 25 грн.;

Якщо документи подаються особисто – при собі необхідно мати паспорт або  інший документ, що посвідчує особу (у разі подання заяви представником особи – паспорт та довіреність).

Реєстратор зобов’язаний видати розписку, яка підтверджує прийняття документів.

Державна реєстрація прав або надання відмови проводиться в строк, що не перевищує 14 робочих днів з моменту прийняття реєстратором БТІ заяви про державну реєстрацію прав.

Зразки документів знаходяться в  розділі «Зразки заяв».

 

Comments

Серіщева Надія ...:

Батько помер більш як 10 років тому мав право на 1.3частину будинку проживав і був прописаний зі своєю мамою яка ще живе.але його частину не переоформила.Зараз баба зробила заповіт на мене чи маю я право переоформити татову частку на себе за рішенням суду.

Додати коментар

Plain text

  • HTML tags не дозволені
  • Адреси веб-сторінок та поштових адрес перетворюються у посилання автоматично.
  • Рядки та абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Фото Капча
Enter the characters shown in the image.