Так хто ж повинен платити земельний податок за прибудинкову територію і чому податківці порушують закони? | Дарниця.org

Так хто ж повинен платити земельний податок за прибудинкову територію і чому податківці порушують закони?

Я, як голова Асоціації «Багатоквартирні будинки», член громадської ради при Дарницькій РДА, не можу стояти осторонь порушень чинних законів, які допустила Дарницька податкова інспекція стосовно мешканців багатоквартирних будинків. Наша Асоціація, членами якої є багато ОСББ і ЖБК району, створювалася і закликана відстоювати законні права своїх членів.

За останній місяць багато ОСББ/ЖБК Дарницького району отримали так звані «листи щастя» від районної податкової інспекції, а саме акти камеральної перевірки (приклад такого додається), якими попереджають суб’єктів про порушення законів та неподання податкової декларації.

Якщо голова ОСББ/ЖБК підпише такий акт (вважай вирок), то треба сплатити податок на землю. Але чи варто так нахилятися? Гадаю – ні. І ось чому.

Відкриємо ряд законів, які видали наші депутати, та ознайомимось з їх вимогами та нормами.

Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015р. №417-VIII (ЗУ №417) внесені зміни до Земельного Кодексу України (ЗКУ) та Цивільного Кодексу України (ЦКУ).

Відповідно ст.42,ч.2 ЗКУ «земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

(КМУ)», і, значить, суб’єктами сплати земельного податку за прибудинкову територію є фізичні і юридичні особи (власники квартир та нежитлових приміщень будинку) з урахуванням їх часток та пільг по сплаті земельного податку. КМУ до сих пір не розробив такий порядок передачі земельних ділянок співвласникам багатоквартирних будинків.

ЗУ  №417  в  ст.1  наголошує,  що  до  спільного  майна  співвласників будинку  належать «…права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія». ЦКУ (ст.382,п.2) також визначає права на земельну ділянку як спільну власність співвласників будинку: «Спільним майном… є

права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав» (авт.!!!).

Слід зазначити, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Звертаю увагу, що податківцями Дарницької ДПІ підставою для відповідних нарахувань

«…використано: витяг з міського земельного кадастру…». Але (наскільки мені відомо) дані київського міського земельного кадастру не передані до Державного земельного кадастру, як того вимагає закон, і, отже, незаконно використані податківцями. З 1 січня 2016 року відповідно Постанові КМУ №1127 від 25.12.2015р. набув чинності новий Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. У всіх (мені відомих) ОСББ/ЖБК району, які отримали «листи щастя», відсутні будь-які документи, які б підтверджували їх права на земельну ділянку (прибудинкову територію), зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. З юридичної точки зору відповідно до ст.269 Податкового Кодексу України (ПКУ) ці ОСББ/ЖБК не є платниками податку на землю. Крім цього, у ОСББ або ЖБК, як юридичної особи, немає жодного права або обов’язку нараховувати земельний податок власникам квартир (співвласникам будинку), оскільки ОСББ (ЖБК) не є адміністратором земельного податку.

Згідно ЗУ №417 з 1 липня 2015 року власниками прибудинкових територій багатоквартирних будинків стали ми з вами – співвласники цих будинків, а не ОСББ чи ЖБК. З іншого боку, відповідно ст.15 Закону України «Про плату за землю» «власники землі… сплачують земельний податок… з дня виникнення права власності… земельною ділянкою».

А це право виникає з моменту держреєстрації таких прав. Але Кабінет Міністрів України ще не розробив порядок набуття нами права на частину прибудинкової тариторії !!! Тобто, по закону власниками землі ми стали і суб’єктами плати земельного податку також. Але документу, який би наше право підтверджував в певних визначених конкретними числами розмірах, КМУ не визначив.

Шановні податківці повинні виконувати вимоги свого основного закону – Податкового Кодексу України, який визначає, що згідно ст.14.1.42. «дані державного земельного кадастру

- сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону». Крім цього, ст.286.6. вимагає, що: «за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб:

…2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; …За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох

юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території». Також згідно ст.286.5 «нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу» та ще й з врахуванням пільговиків (ст.281 ПКУ), бо не всі громадяни повинні сплачувати цей податок в повному розмірі.

Виходить з положень ПКУ, що податківці повинні мати повну базу всіх прибудинкових земельних ділянок багатоквартирних будинків по всій території України, а також повну базу всіх житлових (квартир) та нежитлових приміщень в цих будинках, щоб нарахувати пропорційно відповідний розмір земельного податку всім співвласникам!!! Так як цими базами вони не володіють, а порушувати закони вони не мають права, тому не можуть нарахувати мешканцям (співвласникам) багатоквартирних будинків земельний податок, а, тим паче, виставляти вимогу юридичним особам (ОСББ/ЖБК) сплатити цей податок за співвласників.
Слід зазначити для тих ОСББ/ЖБК, які є по документах власниками (користувачами) земельних ділянок як юридичні особи, тобто у них є відповідне рішення Київради, то вони згідно ПКУ повинні самостійно нараховувати земельний податок, декларувати та сплачувати.

Ще можна наводити цитати з різних законів, але на сьогоднішній день згідно чинному законодавству суть така, що:

– суб’єктом плати земельного податку є співвласники багатоквартирного будинку, а не ОСББ/ЖБК;

– адміністратором нарахування земельного податку є Податкова фіскальна служба;

– відсутні правові підстави у податківців вимагати від ОСББ/ЖБК сплати земельного податку. Місцевий бюджет Києва треба наповнювати і краще це робити порайонно! Я не проти

сплати земельного податку. Але давайте діяти в рамках законів.

І наостанок, шановні співгромадяни, краще ми почнемо жити тоді, коли чиновники будуть виконувати саме те, що прописано в законах, а ми з вами будемо дотримуватись законів і діятимемо так, щоб їх не порушувати!


З повагою,                                                                                  Володимир Степашко

P.S. Буду вдячний шановним юристам за кваліфіковані доповнення та уточнення, бо сам я інженер-будівельник.

Додати коментар

Plain text

  • HTML tags не дозволені
  • Адреси веб-сторінок та поштових адрес перетворюються у посилання автоматично.
  • Рядки та абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Фото Капча
Enter the characters shown in the image.