Реформа у сфері ЖКГ приречена на провал | Дарниця.org

Реформа у сфері ЖКГ приречена на провал

Якщо говорити про реформу домоуправління, яку сьогодні широко рекламують в Україні, то її фактично немає. Так, з одного боку, добре, що мешканці багатоквартирних будинків організовуються і об'єднуються, створючи кондомініуми. Але цього явно недостатньо і це далеко не реформа.
Формально у нас не буде ЖЕКів. Але що це дасть? Без фінансової підтримки керуючої компанії – це по суті ті ж ЖЕКи, тільки в «профіль». Від переходу до керуючих компаній та ОСББ особливого покращення чекати не варто, оскільки всі ми добре розуміємо: стан системи українського ЖКГ настільки плачевний, що керівник не зможе планувати свою роботу, а швидше, займатиметься латанням дірок і гасінням пожеж.
В середньому за тиждень керуюча компанія приймає 2100-2300 викликів, з яких 500-550 припадає на сантехніка, 800-850 на службу ліфтів і 300-350 на електрика.
Діючі на сьогодні тарифи вже давно не відповідають дійсності. Поки тарифи не будуть встановлені на рівні собівартості, ні про які інвестиції говорити не можна. Система ЖКГ повинна стати беззбиткова і не дотаційна. Коли буде сенс вкладати кошти в заміну батарей та встановлення теплопунктів, в енергоефективність в цілому.
Тому наразі мешканцям нічого не залишається, як в пошуках кращого комунального сервісу та економії створювати ОСББ. Але ОСББ це 7-8% по всій країні. Проте і це не панацея. Адже, якщо будинок відносно новий, віком до 5-10 років, підтримка його життєздатності не доставляє особливих проблем. А що робити тим 93% будинків? Якщо будівля була побудована раніше 1990 року? Вона явно потребує капітального ремонту, а отже і величезних вкладень, на які у мешканців просто не вистачить грошей.
Наразі неплатежі в системі ЖКГ щомісяця складають до 10%.
Приклад Польщі наочно продемонстрував, що реформа ЖКГ (поляки почали її ще 1998-99 роках і зараз йде друга хвиля) можлива тільки в тому випадку, якщо є достатнє фінансування і підтримка держави. ЄС виділив за останні 18 років більше 60 мільярдів евро на реформи в системі ЖКГ.
Приміром, капремонт середньостатистичної «хрущовки» коштує 7 млн. грн., дев'ятиповерхівки – в межах 12 млн. грн. (у цінах 2016 року – ред.).
Надія лише на те, що з часом здорова конкуренція на ринку ЖКГ все розставить на свої місця. Витіснить недобросовісних гравців і залишить тих, хто дійсно готовий давати мешканцям гідний сервіс. Але без радикального рішення колосальних проблем з житловим фондом, що накопичувалися десятиліттями, і без фінансування його модернізації затіяна реформа приречена на провал, і для мешканців багатоквартирних будинків вона нічого не змінить.

Додати коментар

Plain text

  • HTML tags не дозволені
  • Адреси веб-сторінок та поштових адрес перетворюються у посилання автоматично.
  • Рядки та абзаци переносяться автоматично.
CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не тупий робот ).
Фото Капча
Enter the characters shown in the image.